Główne rodzaje nitów

Kategoria: Blog

rodzaje nitów

Połączenia nitowe są bardzo często stosowane, szczególnie w sytuacjach, gdy zachodzi potrzeba połączenia ze sobą materiały o różnych właściwościach. Cechują się doskonałą trwałością, uniwersalnością oraz łatwością w stosowaniu. Warto więc poznać główne rodzaje nitów.

Podstawowy podział nitów

Nity zrywalne zbudowane są z walcowanego trzpienia i łba osadczego, który może przybierać różne kształty, od kulistych, trapezowych poprzez grzybkowe i soczewkowe. Podziału nitów można też dokonać ze względu na sposób interakcji. W tej kwestii wyróżniamy więc nity z łbami wpuszczonymi, czyli stożkowe i soczewkowe, oraz nity płaskie. Można też wyróżnić nity pełne i nity drążone.

Do produkcji nitów stosuje się szeroką gamę materiałów. Standardowo jest to aluminium dla łba i stal dla trzpienia. W przypadku zastosowania delikatnych materiałów najczęściej istnieje konieczność zrezygnowania ze stali, a łeb poprzez wykonanie wcześniejszego nacięcia może przyjąć specjalnie dobrany, rozłożysty kształt. W taki oto sposób można połączyć ze sobą np. tworzywo sztuczne lub drewno.

Wszędzie tam, gdzie istotną cechą jest odporność na korozję, zastosowanie znajduje stal nierdzewna (np. konstrukcje okrętów morskich), jak również stal kwasoodporna. Obecnie nity najczęściej montowane są na zimno, chociaż są pewne wyjątki. Nitowanie na gorąco niekiedy wykorzystywane jest w przypadku łączenia elementów o ponadprzeciętnych gabarytach.

Wszystkie typy nitów zrywalnych łączy jedna cecha, która wiąże się z koniecznością nawiercenia otworu umożliwiającego ich użycie.

Innym rodzajem są nity przetłoczeniowe. Powstają w wyniku procesu łączenia podobnych materiałów lub ich kombinacji. Nadaje się w szczególności do łączenia materiałów lekkich. W ten sposób elementy są ze sobą łączone bez konieczności tworzenia otworów. Nit przetłacza górne powłoki materiałów, a ostatnia warstwa jest odkształcona w matrycy. W ten sposób powstaje punktowe, szczelne przetłoczenie. Metoda ta zapewnia wysoką trwałość i szczelność. Proces nitowania może być wykonywane ręcznie lub automatycznie.