Montaż płyt z karton gipsu

Kategoria: Blog

płyty kartonowo-gipsowe

Montaż płyt z karton gipsu nie jest trudny, dlatego można samemu zmierzyć się z tym wyzwaniem. Wcześniej jednak warto dowiedzieć się, jakie są najważniejsze zasady montażu oraz jakich narzędzi będziemy do tego potrzebować.

Co jest niezbędne podczas montażu płyt z karton gipsu?

Oczywiście najważniejsze są same płyty z karton gipsu. Zwykle stosowane są zwykłe płyty z karton gipsu, które cechują się grubością min. 12,5 mm. Warto jednak zastanowić się nad płatami impregnowanymi (GKI), wyróżniającymi się znacznie większą odpornością na wodę. Świetnie sprawdzają się one w łazienkach oraz pralniach.

Do montażu niezbędny nam będzie klej gipsowy, przy pomocy którego przykleimy płyty do ścian. Klej występuje w postaci suchej mieszanki, wymagającej wcześniejszego rozdrabniania z odpowiednią ilością wody. Przyda się również masa do spoinowania połączeń płyt. Przydadzą się również metalowe elementy, w tym profile, którymi wzmocnimy zewnętrzne narożniki ścian.

Płyty gipsowo-kartonowe na stelażu

Mocowanie płyt gipsowo-kartonowych na stelażu jest znacznie bardziej pracochłonne. W tym przypadku zaczynamy od przymocowania stelażu ze stalowych profili. Stelaż powinien być precyzyjnie wypoziomowany. Pomiędzy profile a łaty stelaży należy włożyć watę mineralną, która dodatkowo ociepli pomieszczenie, a jednocześnie będzie służyć jako izolacja akustyczna. W ostatniej fazie, czyli już po przykręceniu wszystkich płyt, łebki śrub i spoiny między płytami należy wypełnić szpachlówką gipsową, która po wyschnięciu powinna być dokładnie zeszlifowana.

Warto pamiętać, że podczas dobijania płyt trzeba szczególnie uważać, aby nie uszkodzić warstwy wierzchniej, szczególnie jeśli będzie ona tylko malowana. Przed malowaniem lub tapetowaniem