Najważniejsze parametry i funkcje lamp

Kategoria: Blog

nowoczesna lampa

Lampa może w oryginalny sposób zmienić aranżację salonu. Spełnia nie tylko funkcje praktyczne, lecz i dekoracyjne, tworząc przytulny i ciekawy wystrój. Należy jednak odpowiednio wybrać lampy i zaplanować miejsce, w którym zostaną umieszczone.

Lampy szczególnie ważną rolę odgrywają w salonie, który najczęściej jest najważniejszym miejscem reprezentacyjnym domu czy mieszkania. Odpowiednie oświetlenie tworzy klimat, pozwala się skupić i sprzyja relaksowi.

Gdzie umieścić lampę?

Obecnie lampy dostępne są w różnych rodzajach, kształtach i zapewniają wiele sposobów emisji światła. Mogą być umieszczone obok fotela, co umożliwi wieczorne czytanie. Lampy na regałach czy półkach rozświetlają wnętrza i pozwalają na swobodne przemieszczenia się po pomieszczeniach bez konieczności włączania światła centralnego. Ale oświetlenie górne, podsufitowe (tzw. ogólne) najczęściej jest konieczne ze względów praktycznych.

Warto jednak lampę sufitową połączyć z estetycznym oświetleniem punktowym. Oczywiście zewnętrzne walory lamp najczęściej wynikają z indywidualnych gustów, a także ogólnego wystroju wnętrza. W tej kwestii jednak mamy bardzo wiele możliwości, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele ciekawych, oryginalnych, a nawet ekstrawaganckich lamp.

Co brać pod uwagę przy zakupie lamp?

Oprócz walorów estetycznych powinniśmy zwrócić uwagę również na inne parametry, takie jak rozmiar, materiał oraz światło. Warto również dowiedzieć się, czy i gdzie będą dostępne części do lamp, które planujemy umieścić w naszym domu, aby w przypadku ewentualnych usterek móc dokonać stosownych napraw.

Dobierając lampę pod kątem emitowanego oświetlenia, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na kierunek padania światła oraz jego intensywność. Światło skierowane w górę rozprasza się po całym pomieszczeniu. Lampy wielopunktowe mają za zadanie rozświetlać kilka konkretnych miejsc. Natomiast wybierając ciemne abażury, zyskamy nastrojowe, klimatyczne oświetlenie. Przezroczyste lampy zapewniają światło jasne i intensywne.